okres Semily – příspěvková organizace

Termín: 06. 06. 2019
Místo: Babiččino údolí

Ve čtvrtek 6. června děti a učitelé vyrazili autobusem na celodenní školní výlet. Letošním cílem byla národní kulturní a přírodní památka, školní výletní klasika, Babiččino údolí u Ratibořic. Všichni si patrně vzpomeneme, že název údolí je odvozen od názvu díla Boženy Němcové Babička, jehož děj sem spisovatelka umístila.

Po více než dvouhodinové cestě jsme nejprve posvačili v nádherně rozkvetlém zámeckém parku a vyčkali na prohlídku mlýna, která byla oživena dobově oblečenými postavami a nedlouhým představením. Po jeho shlédnutí jsme se občerstvili místními specialitami na dvoře mlýna a vyrazili na procházku směrem ke Starému bělidlu. Cestou jsme se vyfotografovali u známého sousoší s námětem babičky s dětmi a psy a také si prohlédli Viktorčin splav. Staré bělidlo patří k nejnavštěvovanějším místům této oblasti. Jedná se o domek vybavený dobovým lidovým nábytkem ze sbírek Muzea Boženy Němcové v České Skalici. Po prohlídce jsme se rozdělili na dvě skupiny a vydali se k ratibořickému zámku. Zde jsme se stali svědky velmi poutavé podívané, při které nás prostorami zámku prováděly postavy známé z knížky Boženy Němcové: zámecká klíčnice, komoří Leopold, hudebnice Veronika, komtesa Hortenzie či samotná kněžna Zaháňská. Tyto postavy v krásných dobových kostýmech nás milou konverzací seznámily se zámeckým životem v dobách kolem poloviny 19. století.

Okolo 15. hodiny jsme opět nasedli do sluncem vyhřátého autobusu a vydali se na cestu do Přepeř. Výlet se vydařil, počasí nám přálo a až na jedno odřené koleno jsme se všichni vrátili zdrávi a obohaceni o mnoho příjemných zážitků.

Print Friendly, PDF & Email