okres Semily – příspěvková organizace

Termín: 21. 03. 2023
Místo: Přepeře

„Přišlo jaro do vsi, kde jsi, zimo, kde jsi?“  Kdo byl v úterý 21.3. doma, nebo ještě lépe na zahrádce, nemohl toto zvolání přeslechnout. Naše škola se v první jarní den totiž loučila se zimou. Slyšet i vidět byl průvod necelé padesátky dětí, v čele s velkou Moranou, kterou tradičně vyráběli a hrdě nesli páťáci. Tahle krasavice byla ověnčená objemným náhrdelníkem z pestrobarevných vajíček, na kterém se podíleli skoro všichni žáci. Průvod procházel vesnicí a kde byli nějací posluchači, tam odrecitoval několik básniček o končící vládě zimy a přicházejícím jaru. Na poslední štaci si děti dokonce vykoledovaly sladkou odměnu od usměvavé hospodyně s hospodářem, a tak bylo našim lidovým tradicím učiněno zadost a mohl nastat vrchol celého průvodu. Mocně hořící Morana byla vhozena do řeky a pozorně sledována všemi přítomnými, jestli skutečně odplave pryč. To se opravdu podařilo, zima je teď už snad definitivně pryč a „Hu, hu, hu. Jaro už je tu!“

Print Friendly, PDF & Email