okres Semily – příspěvková organizace

Termín: 20. 01. 2020
Místo: Městská knihovna Turnov

Pondělí 20. ledna bylo velkým dnem pro naše prvňáčky. Byli pozvaní paní Evou Kordovou do turnovské městské knihovny, kde mělo proběhnout tradiční pasování žáčků do rytířského řádu čtenářského. Společnost prvňákům dělali ještě kamarádi z 2. a 5. třídy.

V knihovně se děti nejdříve zvědavě rozhlížely, vždyť některé zde byly úplně poprvé. Ale největší moment překvapení měl teprve přijít. Za zvuku písně Jede král do místnosti vznešeně vstoupil král Jan a královna Eliška v doprovodu rytířky Evy v krásných dobových kostýmech. Rytířka Eva si několik minut s prvňáky povídala o písmenkách a pohádkových postavách. Poznala tak, že se děti o knížky zajímají a zaslouží si vstoupit mezi čtenáře. Následovalo už samotné pasování. Jeden prvňáček za druhým poklekl před králem Janem, který je přiložením meče na rameno přijal do čtenářského rytířského řádu. Královna předala každému slavnostní glejt a pomocnice ještě několik drobností s čtenářskou tématikou.

Následovalo malé občerstvení a další milé překvapení. Tím bylo představení z repertoáru divadla Rolnička – Dášeňka. Šlo o skvělé vystoupení jednoho herce s jednoduchými, ale působivými kulisami, doplněné hrou na kytaru. I my dospělí jsme se nechali s chutí vtáhnout do děje oblíbeného příběhu malého roztomilého štěněte a po vystoupení jsme nešetřili potleskem a chválou pro hlavní představitelku.

Poté ještě chvíli probíhala debata o knížkách a dalších akcích městské knihovny. Děti se už jistě těší na Noc s Andersenem, která proběhne na konci měsíce března. Výborný dojem z celého dopoledne ještě dokreslilo nesmělé lednové sluníčko a krátká zastávka v cukrárně při zpáteční cestě do školy.

Projekt Knížka pro prvňáčka 2020 – souhrnný popis.pdf

Pasování prvňáčků pozvánka Přepeře.pdf

 

 

 

 

 

 

 

 

Print Friendly, PDF & Email