okres Semily – příspěvková organizace

Po dlouhých „covidových“ letech se naše škola mohla začátkem října vypravit na harmonizační pobyt. Dětí, které si pamatovaly první harmonizák moc nebylo, ale bylo jich dost na to, aby svou natěšeností „nakazily“ mladší spolužáky.

Ve středu jsme se sešli brzy ráno před vlakovým nádražím v Turnově. Zabalené tašky a kufry, které mnohdy byly větší než jejich majitelé, jsme naložili do dodávky pana Roubíčka (tatínek Šimona Roubíčka a Bryana Balaše), který nám odvezl věci na hotel a my mu za to ještě jednou moc děkujeme. Naše početná výprava 47 žáků a žákyň nastoupila do vlaku a vyjeli jsme do Rychnova u Jablonce nad Nisou, odkud jsme šli do nedaleké farmičky Little farmers. Na této farmě jsme měli připravený program. Děti navštěvovaly výběhy pro zvířata, mohly si pohladit kozly, kozy, prasata, ovce, koně atd. Současně jsme se dozvěděli mnoho informací o životě zvířat a jejich péči. S farmářem si děti povídaly o důležitosti včel a mravenců. Jestlipak si děti ještě pamatují, jak dlouho žije včela? 🙂

Po prohlídce všech výběhů se děti rozdělily do tří skupin a vydaly se čistit stáje pro koně, výběh pro prasata a pro morčata. Po náročné práci nám farmář s farmářkou připravili čočkovou polévku a výborný hot dog se zeleninovým salátem. Součástí farmy je i dětské hřiště, které naše děti náležitě prověřily. Když už bylo řádění na hřišti tak akorát, vydali jsme se na cestu přes Kopaninu, Frýdštejn na Malou Skálu. Počasí nám přálo, procházka to byla nádherná. Děti v dobrém rozmaru vzpomínaly na oblíbené filmy – nejvíc na film Shrek s oblíbenou větou: „Už tam budééém“ 🙂

Po příchodu na hotel jsme se ubytovali do pokojíků. Nebyl čas moc otálet, protože na terase za hotelem byly připravené dýně, které si děti vydlabaly a vyřezaly podle své chuti a fantazie. Den se schyloval ke konci, povečeřeli jsme rizoto a pohráli si deskové a jiné hry na pokojích.

Ve čtvrtek byly děti rozděleny do čtyř družstev, ve kterých trávily celý den. Aktivity čtvrtečního dne byly následující: lezení na Suchých skalách, deskové hry, výtvarná činnost, hry v lese.

Páteční dopoledne jsme strávili na cestě za pokladem. Děti ve družstvech plnily úkoly, hledaly indicie do tajenky a společně spolupracovaly a za odměnu si mohly najít poklad v podobě čokoládek pro celý tým. Na zpáteční cestě k hotelu měly děti vzpomínat na zážitky z harmonizáku a připomenout si je. Po této aktivitě nás čekal oběd a cesta autobuse domů ke škole.

Je těžké popsat atmosféru, která nás provázela celé tři dny, fotografie vám určitě napoví více a nechte si od dětí hodně vyprávět 🙂

Ráda bych ještě dodala, že to celé bylo TAK fajn, tolik spokojených a usměvavých tváří 🙂 Máme štěstí, že máme v naší škole takové děti. Někdy samozřejmě zazlobí, ale pravda je taková, že když někam vyrazíme, je na ně maximální spolehnutí. Moc se mi také líbí, jak naše děti spolupracují a vzájemně si pomáhají. Obrovská pochvala patří starším dětem, které po celou dobu pomáhaly mladším spolužákům.

Líbí se mi, jak jdou do aktivit s nadšením a mají chuť a odvahu zkoušet nové věci – viz lezení na Suchých skalách. Pro většinu dětí to bylo první lezení. Některé děti se hodně bály a pro mne bylo úžasné tam s nimi být, podpořit je udělat nelehký první krůček a poté je vidět, jak jsou nadšení, že se překonaly 🙂 Bylo moc hezké sledovat podporu dětí pod skálou, když náš instruktor Tomáš spouštěl děti ze skály a hlouček dole je povzbuzoval a chytal 🙂

Taková pěkná atmosféra nás provázela celou dobu a díky skvělému počasí jsme si harmonizační pobyt parádně užili 🙂

 

1. den

Výroba dýní

 

Na farmě Little

 


2. den

Deskové hry

 

Ekologický program

 

Horolezci

 

Výtvarné vytváření

 


3. den

Úkolová stezka

Print Friendly, PDF & Email