okres Semily – příspěvková organizace

Místo: Kamenářský dům v Turnově

Po vydařeném úterý, kdy jsme s dětmi ze školy vynášeli zimu v podobě Moreny, nás čekala do konce týdne ještě jedna nadmíru zábavná akce – velikonoční výtvarná dílna v Kamenářském domě turnovského muzea.

Tématem tentokrát byla ruční výroba dřevěné kvedlačky. Přípravné práce proběhly na dvorku Kamenářského domu, kde si děti vybraly a zhruba zahradnickými nůžkami opracovaly základ, který byl ze špičky vyhozených vánočních smrčků. Hlavní část práce se ale odehrávala ve vnitřních prostorách a spočívala v odstranění kůry a vyhlazení povrchu kvedlačky. Děti si vzaly rukavice, které zajisté mnohokrát zabránily jistému krveprolití, neboť k opracování výrobku se používal ostrý nožík. V průběhu činnosti nám paní instruktorka ukázala a přiblížila dřevěné domácí předměty z dob našich prababiček a popovídala o řemeslech, která se zpracováním dřeva zabývají. Práce na výrobku nebyla jednoduchá, ale paní asistentky byly naštěstí nápomocny a děti se měly šanci přesvědčit, že práce se dřevem není vůbec snadná. Zhruba po hodince od zahájení začaly kvedlačky získávat pěkné obrysy a malí řezbáři byli právem pyšní na své výrobky. Cesta do školy proběhla za pěkného počasí a završila tak příjemně strávené dopoledne.

 

I. třída

II. třída

III. třída

Print Friendly, PDF & Email