okres Semily – příspěvková organizace

Termín: 02., 06. 06. 2023
Místo: Dlaskův statek

Ke konci školního roku jsme ještě stihli navštívit Dlaskův statek, kde byl pro děti skvěle připravený zábavný a poučný program o hospodářských zvířatech.

Po krátkém úvodním povídání přišla na řadu aktivita, kterou jen tak někdo nemá šanci si vyzkoušet – dojení. Protože živá kravička by asi dost protestovala, byl dětem k dispozici gumový model s umělým vemínkem. Všichni si vyzkoušeli, že nadojit do nádoby alespoň trochu mléka chtělo značný um a šikovnost. Zábava to ale byla převeliká. Zatímco se někdo zabýval dojením, ostatní zkoušeli jednoduchým způsobem vyrobit domácí máslo. Mezi dětmi kolovala sklenička se smetanou, ve které se po chvíli třepání a natřásání udělaly hrudky másla. I tato aktivita děti nadchla, a tak hned vymýšlely plány na domácí výrobu.

Následovala prohlídka stáje na Dlaskově statku, kde byly modely domácích zvířat. Milá paní instruktorka si s dětmi povídala o tom, co nám které hospodářské zvíře dává. A když bylo povídání tak akorát, byl čas se proběhnout. Děti si nasadily ovčí ocásky a hrály si na ovečky a vlky.

Druhá část programu byla klidnější, ale neméně zábavná. Jedna skupina vyráběla ovečku z příze a drátku, ostatní si vzali sáček s kuličkami a obcházeli dřevěné panely s různými úkoly. Když děti vhodily kuličku do otvoru se správnou odpovědí, hned poznaly, jestli úkol splnily dobře.

Na závěr bohatého programu byla zařazena ochutnávka a poznávání ovčího, kozího a kravského sýra. Došlo také na kousek chleba s máslem, které si děti vyrobily na začátku. Potom už byl čas na zpáteční cestu do školy. Tu jsme si ještě vylepšili výbornou zmrzlinou. Akce byla plná netradičních nápadů a všechny nás moc bavila, těšíme se na další spolupráci s turnovským muzeem.

I. třída

II. třída

Print Friendly, PDF & Email